KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimiz “İl Öğrenci Meclisi Başkanı” 4.Sınıf Öğrencisi Ömer Kılınç Oldu

İl Millî Eğitim Müdürlüğü M.Sait Kırmacı Toplantı Salonunda İl Öğrenci Meclisi Başkanı Seçildi. Afşin Arıtaş İlkokulu 4.Sınıf Öğrencisi Ömer Kılınç Kahramanmaraş’ın İl Öğrenci Meclisi Başkanı  Oldu.
İlimiz  “İl Öğrenci Meclisi Başkanı” 4.Sınıf Öğrencisi Ömer Kılınç Oldu

Kahramanmaraş “İl Öğrenci Meclisi” İl Millî Eğitim Müdürlüğü M.Sait Kırmacı Salonunda toplanarak, İl Öğrenci Meclisinin yeni başkanını seçti. Yapılan oylama sonucunda Afşin Arıtaş İlkokulu 4.sınıf öğrencisi Ömer Kılınç Kahramanmaraş’ın İl Öğrenci Meclisi Başkanı oldu.

 

TBMM ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol uyarınca öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması amacıyla uygulanan “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri” projesi kapsamında 11 ilçeden katılan 33 öğrenci temsilcisinden oluşan “İl Öğrenci Meclisi” İl Millî Eğitim Müdürlüğü M.Sait Kırmacı Toplantı Salonunda toplanarak İl Öğrenci Meclisi yeni başkanını seçti.

 

Geçici Divan Kurulu Başkanı İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz, toplantının açış konuşması yaparak Okul Meclisleri ve Demokrasi eğitimi hakkında geniş bilgiler verip, “Demokrasi eğitiminin ne kadar önemli olduğunu anlamak için son zamanlarda ülkemizde ve dünyada olup bitenleri gözlemlemek yeterli olacaktır. Okul meclisinin oluşmasında bu güne kadar çalışma yapanlara teşekkür edip adaylara başarılar dilerim.” dedi.

 

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ise yaptığı konuşmasında“ Sizleri tebrik ediyorum, öncelikli olarak sizler buraya okullarınızda, ilçenizde seçilerek buraya geldiniz. Onun için sizleri tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Niçin tebrik ediyorum? Kahramanmaraş’ta yaklaşık 300 bin öğrencimiz var. Bu 300 bin öğrencinin oylarıyla, teveccühü ile seçilip gelmenin bir önemi var, bir anlamı var bu önemi sorumluluğu taşımanız anlamında söylüyorum.

 

Türkiye hakikaten demokratik seçimlerini, demokratik anlayışlarını son derece olgun bir noktaya göre çıkardı, çıkarmaya da devam ediyor. Bundan sonraki süreçte de aynı olgunluk, aynı hassasiyet artarak devam edecek, bunun yükü omuzlarımızda. Özellikle bunun vurgusunu yapmayı arzu ettim. Her oyunun bir kuralı olduğu gibi demokrasinin de kuralları var. Demokrasinin kurallarını sokak olaylarının, terör olaylarının, ayrışmanın, kavganın kurallarına göre kaydırmamız gerekir. Demokrasinin kuralı nedir? Çoğunluğun hükümran olduğu, çoğunluğun hükümlerinin geçerli olduğu ama azınlığa da, oy vermeyen insanlara da saygı gösterilmesi ve hizmetin aynı şekilde onlara da sunulması anlamına geliyor. İnsanların hepsi aynı şeyi benimseme zorunluğunda değil ama hep birlikte yaşama zorunluluğu vardır.  Şu salondaki kişiler belki de ilk defa bir araya geliyorlar. Zaman zaman fikir olarak, düşünce olarak, yaşantı olarak, değerlendirme olarak birbirlerinden ayrılabilirler, ama bunların üst normlarında birlikte yaşama, ortak ülküler etrafında bir arada olma ve birleşme geleneklerini getirir.

 

Aday olmanın, kürsüye çıkmanın, konuşma yapmanın, propaganda yapmanın aynı zamanda bir medeni cesaret tebliğde olması gerekiyor. Medeni cesaret gösteren, kendilerini ifade etme gayreti, çabası içerisinde olan bu arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum.   

 

Bizim bu sürecin içerisinde aslında ulaşmak istediğimiz, temel yaklaşımımız sizlerin bir demokrasi kültürüne, bir paylaşım kültürüne sahip olmanızdır. Sizlerin buralardan başlayarak, büyüklerinizin yaptığı hatalara düşmemenizi arzu ediyoruz.

 

Rekabet edeceksiniz, yarışacaksınız ama bunu dostluk içerisinde yapacaksınız. Daha üst hedeflerde bir araya gelerek birlikte başarıları yakalayacaksınız. Kaybetmenin de kaybetmek kadar doğal olduğunu anlayacaksınız ve kaybetmenin de olgunluk davranışını kazanacaksınız onun için buna da önem veriyoruz. Bu toplantının ülkemiz için, ilimiz için, ilçemiz için hayırlar getirmesini diliyorum. Sizlerin de seçim sonrasında geldiğiniz gibi kazasız, belasız ilçelerinize dönmenizi diliyorum” dedi.

 

33 kişilik üyenin hazır bulunduğu il öğrenci meclisi toplantısında 4 ayrı liste yarıştı. Türkoğlu Mesleği Eğitim Merkezi öğrencisi Mahmut Uçak, Onikişubat Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet Çalkaya, Onikişubat Kahramanmaraş Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Muhammet Hilmi Karpuz ve Afşin İlçesi Arıtaş İlkokulu öğrencisi Ömer Kılınç’ın aday olduğu listelerin geçici divan kuruluna teslim edilmesinden sonra adaylar 5’er dakikalık seçim konuşması yaptı.

 

Demokratik bir seçimin bütün kurallarının işletildiği, İl Seçim Kurulundan alınan seçim sandığının kullanıldığı, kapalı oy, açık tasnif sistemiyle yapılan İl Öğrenci Meclisi üyelerinin oylamaları neticesinde Afşin İlçesi Arıtaş İlkokulu öğrencisi Ömer Kılınç aldığı 11 oy ile diğer adayları geride bırakarak meclis başkanı seçildi ve kendi divanını oluşturdu.

 

Öğrencilerin aldıkları oy dağılımı şöyle oldu.

 

Ömer Kılınç                 : Afşin / Arıtaş İlkokulu                            : 11 Oy

Mahmut Uçak               : Türkoğlu / Mesleki Eğitim Merkezi             :   4 Oy

Ahmet Çalkaya             : Onikişubat / Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi  :   6 Oy

Muhammet Hilmi Karpuz : Onikişubat / Anadolu İmam-Hatip Lisesi     :   7 Oy

 

Afşin Arıtaş İlkokulu öğrencisi Ömer Kılınç’ın başkanı olduğu yeni divan kurulunda şu üyeler yer alıyor.

 

Başkan               : Ömer Kılınç       Afşin / Arıtaş İlkokulu

Başkan Yardımcısı : Hacı Ali Doğan   Afşin / Turgay Ciner Mesleki ve Anadolu Lisesi 

Başkan Yardımcısı : Hacer Demirci    Afşin / Fatih İlkokulu

Kâtip Üye            : Gamze Koçak    Nurhak / Kullar Süleyman Şahin Ortaokulu

Kâtip Üye            : Yemliha Doğan  Elbistan / Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 

 

Seçimden sonra bir konuşma yapan Meclis Başkanı Ömer Kılınç, İl Öğrenci Meclisi üyelerine teşekkür ederek ekibiyle birlikte İl Öğrenci Meclisini en iyi şekilde temsil edeceklerini belirtti.

 

23-11-201523-11-201523-11-2015

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.